Děkujeme všem dárcům
za finanční prostředky pro
občany vytopených srbských
měst Obrenovac a Krupanj.
Bylo vybráno přes 27 000 Kč.
Za ně jsme pořídili
polštáře a přikrývky
pro nejchudší z vyplavených.
Děkujeme i za dar školních brašen.
Zde si můžete prohlédnout foto
z předávní vašich darů.
Ještě jednou díky za vaši štědrost.



Právě připojeni - hostů: 451 

DOPORUČENÉ KNIHY

Alexander DORIN

SREBRENICA





Právě (19.12.2013) vyšla výborná kniha.

Alexander Dorin, Švýcar s jihoslovanskými kořeny, odhaluje snad největší mediální a politický podvod, který byl na nás dosud spáchán. Českému čtenáři přináší mnoho otřesných faktů a dosud chybějících informací. Kniha zároveň nepřímo ukazuje na hanebnou úroveň české mediální scény. Její čtení nedoporučujeme zarytým pravdoláskařům. Mohla by u nich vyvolat silnou depresi či infarkt.

Po přečtení se budete na svět dívat docela jinak.

Cena: 330 Kč + poštovné+balné



Objednávky na:

http://www.amabilis.cz/botanika/eshop/0/0/5/125-SREBRENICA




DOPORUČENÁ KNIHA:



Prof. Dr. Rajko Doleček

Necenzurované obrazy II.





Kniha plná faktů z nedávné historie Evropy, jejichž zveřejnění se mnohým mocným dnešního světa nelíbí. Ukazuje na pravé viníky posledních balkánských válek a krvavého rozpadu Jugoslávie. Čtení této knížky vás nenechá lhostejnými.




  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
Nové střety na severu Kosova Email

pondělí, 27. dubna 2009

Policie EULEXu a KFOR dva krát slzným plynem rozháněly Srby, kteří protestují kvůli rekonstrukci albánských domů ve vesnici Brđani. Situace je velmi napjatá, byla slyšet palba ze střelních zbrání. Jeden srbský mladík je zraněn. Kvůli potížím vyvolaných slzným plynem v nemocnici v Kosovské Mitrovici pomoc vyhledalo více lidí. Nad vesnici Brđani jsou sále vrtulníky KFORu.

Přislušníci mezinárodních sil v Kosovu, EULEXu a KFORu dva krát slzným plynem a šok bombami zkoušeli zabránit protestu lokálních Srbů, nespokojených kvůli rekonstrukci albanských domu, nedáleko od Kosovské Mitrovice.

 

Intervence policie EULEX následovala poté co kolem „žluté linie“ rozdělení tamních Srbů a Albánců byla slyšet palba ze střelných zbrání. Střety začaly kolem 10:30 hodin a druhá vlna se uskutečnila kolem poledne.

 

Z vesnice Brđani přicházejí i opačné informace o zraněných, protože EULEX tvrdí, že během nepokojů nebyly zraněny, při čemž srbské prameny informují, že je zraněno několik osob.

 

Jeden srbský mladík je zraněn gumovými nábojy a po lekařském ošetření byl propuštěn domů, uvádí Beta.

 

Jestli se potvrdí informace, že zmíněný mladík byl zraněn gumovými náboji, to by mohlo představovat vážný problém pro policii EULEX, protože je taková munice v Kosovu zakázána více než dva roky, resp. od protestu albánského hnutí pro sebeurčení VETËVENDOSJE“  kdy gumovými náboji byli zabití dva demonstranty.

 

Kvůli potížím vyvolaných slzným plynem v nemocnici v Kosovské Mitrovici pomoc vyhledalo více lidí.

 

Představitel obyvatel vesnice Brdo, pan Siniša Lazić sdělil novinářům, že je představitelům mezinárodní společnosti „ cíl, aby s použitím síly vyhnali Srby z této vesnice a ze severu Kosova.“

 

„Budeme vytrvali v plánu abychom problém vyřešili klidnou cestou, ale dostáváme dojem, že příslušníci mezinárodních sil a Albánci si to nepřejí,“ uvedl pan Lazić. 

 

Pan Lazić uvedl, že obyvatelé vesnice pokračují s protesty dokud se nedosahne domluvy a dokud Albánci nerezignují od toho aby v té časti vesnice zrekonstruovali pět domů.

 

Na okolních kopcích se nachází vojáci KFOR, kteří mají na starost kontrolovat situaci a nad tímto územím občas letí vrtulníky vojenských sil v Kosovu.

 

Kosovští Albánci 25. dubna začali rekonstrukci domů v této vesnici za tzv. „žlutou čárou“ pro kterou Srbové tvrdí, že patří severní části Kosovské Mitrovice.

 

Koncem minulého roku ve střetu, který eskaloval ve vesnici Brđani bylo zraněno pět Srbů. Bitka mezi Srby a Albánci vypouklá když několik Albánců v doprovodu KFORu přišlo do této části města a projevili přáni aby obnovili své domy, které byly poničeny během války v roce 1999.

 

Podstatu srbského protestu představuje fakt, že se od příchodu mezinárodních sil do Kosova v létě roku 1999 do severní části rozděleného města vrátilo více albánských rodin, přičemž z jižní časti města, které je pod kontrolou Albánců bylo vyhnáno srbské obyvatelstvo.

------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Ze srbského jazyka do češtiny přeložil člen Sdružení „Přátelé Srbů na Kosovu“ Zoran Lešević