Děkujeme všem dárcům
za finanční prostředky pro
občany vytopených srbských
měst Obrenovac a Krupanj.
Bylo vybráno přes 27 000 Kč.
Za ně jsme pořídili
polštáře a přikrývky
pro nejchudší z vyplavených.
Děkujeme i za dar školních brašen.
Zde si můžete prohlédnout foto
z předávní vašich darů.
Ještě jednou díky za vaši štědrost.



Právě připojeni - hostů: 329 

DOPORUČENÉ KNIHY

Alexander DORIN

SREBRENICA





Právě (19.12.2013) vyšla výborná kniha.

Alexander Dorin, Švýcar s jihoslovanskými kořeny, odhaluje snad největší mediální a politický podvod, který byl na nás dosud spáchán. Českému čtenáři přináší mnoho otřesných faktů a dosud chybějících informací. Kniha zároveň nepřímo ukazuje na hanebnou úroveň české mediální scény. Její čtení nedoporučujeme zarytým pravdoláskařům. Mohla by u nich vyvolat silnou depresi či infarkt.

Po přečtení se budete na svět dívat docela jinak.

Cena: 330 Kč + poštovné+balné



Objednávky na:

http://www.amabilis.cz/botanika/eshop/0/0/5/125-SREBRENICA




DOPORUČENÁ KNIHA:



Prof. Dr. Rajko Doleček

Necenzurované obrazy II.





Kniha plná faktů z nedávné historie Evropy, jejichž zveřejnění se mnohým mocným dnešního světa nelíbí. Ukazuje na pravé viníky posledních balkánských válek a krvavého rozpadu Jugoslávie. Čtení této knížky vás nenechá lhostejnými.




  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
  • Kosovo
Útok na žandarmerii u Bujanovce Email
Čtvrtek, 9.července 2009
Dva příslušníci srbské Žandarmerie* byli dnes krátce po půlnoci raněni při teroristickém útoku ručním granátem. Incident se stal před obcí Lučane v okrese Bujanovac. VMA** zveřejnila, že zranění příslušníci z napadeného vozidla nejsou ohoroženi na životě, jeden byl poraněn na noze a druhý na krku.
K útoku došlo přesně 10 minut po půlnoci. Byl proveden vystřelením projektilu z ručního vrhače na dvě služební vozidla značky Landrover Defender, označená zkratkou MUP***.
Podle informací zpravodaje televize RTS Milana Okiljeviće projektil dopadl před vozidla a zasáhl zadní levé kolo džípu se žandarmeristy. Kromě dvou zraněných jel ve vozidle i třetí příslušník, který oba převezl do nemocnice v Bujanovci, odkud byli pak přepraveni helikoptérou do Bělehradu.
„Oba zranění policisté jsou ve stabilizovaném stavu a nejsou ohroženi na životě. Jsou to mladí muži ve věku okolo 30 let z oddělení Žandarmerie v Kraljevci“ informoval novináře náčelník VMA Miodrag Jevtić.
Vážněji je poraněn Nenad Nikolić a po chirurgickém zákroku se nachází na ortopedické klinice. Druhý zraněný, Miloš Carović, utržil o něco lehčí poranění a nachází se na klinice ORL, kde lékaři jeho zdravotní stav sledují. Uzdravení obou policistů se očekává v lékaři předpokládaném termínu.
Zraněné muže již v nemocnici navštívili prezident Boris Tadić a ministr vnitra Ivica Dačić.

 Dačić pak vyjádřil přesvědčení, že napadení policistů je rovno napadení státu a jeho teritoriální integrity.

VELJOVIĆ: TERORISTICKÝ ČIN
„S největší pravděpodobností se jedná o teroristický čin, který ale nepovede k vyprovokování našich bezpečnostních sil. Ty jsou zcela připravené, aby v souladu se zákonem a pravomocemi plnily své úkoly“ vyjádřil s k případu ředitel policie Miodrag Veljović.
„Na místě nočního útoku, který se odehrál v tzv. Pozemní bezpečnostní zóně(KZB)****byla zesílena bezepečnostní opatření a policie má v současnosti situaci plně pod kontrolou“.

HALIMI ODSOUDIL ÚTOK
Národní poslanec a lídr Strany demokratické působnosti, Riza Halimi, z Preševa noční útok odsoudil a zdůraznil, že neví o tom, že by se na daném území vyskytovaly jakékoliv ilegální skupiny a zvláště teroristické.
Dále potvrdil, že na jihu Srbska panuje jistá politická nespokojenost Albánců kvůli některým nevyřešeným ekonomickým, ale i jiným specifickým problémům a požadavkům, které jejich političtí představitelé předložili vládě Srbska.
„Tato nespokojenost je ale dávána najevo politickou cestou a všechny politické strany jsou řádně zaregistrovány“ řekl k tomu Halimi
Podle ministra Dačiće se přesto jedná o klasický teroristcký útok ze zálohy, který byl s největší pravděpodobností proveden zbytky teroristických skupin operujících na tomto území.
Tyto skupiny se stále přemísťují z území Kosova a Metohije přes administrativní hranice do Srbska a proto MUP hodlá urychleně na tento problém upozornit Eulex.
MUP také ujistila, že vyšetřování případu je již zahájeno a policie využije všech prostředků k dopadení útočníků a k jejich potrestání dle zákona.

Srbský stát a MUP budou i nadále udržovat nejen veřejný pořádek a klid, ale zajistí i bezpečnost všech občanů Srbska včetně těch, kteří žijí v Pozemní zóně bezpečnosti na jihu Srbska.
„Rozhodně odpovíme na každé ohrožení naší teritoriální integrity nebo na útok na naše příslušníky policie.“ vyhlásil Dačić.

V těchto dnech uskuteční ministr vnitra Ivica Dačić, prezident Boris Tadić a ministr obrany Dragan Šutanovac obhlídku Pozemní zóny bezpečnosti na jihu země.

(NE)KLIDNÉ DNY V „ZÓNĚ BEZPEČÍ“
Dnešní noční útok na příslušníky policie není zdaleka prvním incidentem, který se stal v Pozemní zóně bezpečnosti.
Toto nestabilní území, jehož obyvatelstvo tvoří většinou etničtí Albánci, je dějištěm podobných událostí poměrně často.
Krize na jihu Srbska eskalovala v r. 2001, kdy zde došlo k  menšímu ozbrojenému střetnutí mezi albánským terorostickým uskupením, tzv. Osvobozeneckou armádou Preševa, Medvedže a Bujanovce, které bojovalo za odtržení těchto obcí od Srbska a srbskými bezpečnostními silami.
Uniformy, procedury i taktika OAPMB byly zcela identické s teroristickou organizací UČK na Kosovu a Metohiji.
V únoru r. 2001, když začal konflikt v Makedonii, rozhodlo NATO, že „dovolí jugoslávským oddílům vrátit se do Pozemní zóny bezpečnosti“
V květnu r. 2001 byla Zóna vrácena pod kontrolu srbské vlády, čímž bylo ukončeno albánské povstání menší síly ve třech obcích, které trvalo 17 měsíců.
Albánci podepsali dokument, který je známý pod názvem „Končuljská dohoda“ a zavázali se „demilitarizovat, demobilizovat a rozpustit tzv. Osvobozeneckou armádu Preševa, Bujanovce a Medvedže.
Výměnou jim bylo garantováno, že jejich bojovníci budou amnestováni, utečencům  bude umožněn návrat, zformují se multietnické policejní síly a Albánci budou integrováni do veřejných institucí.
Po uzavření této dohody se situace zklidnila, přesto ale občas i nadále dochází k incidentům a útokům na srbské bezpečnostní síly, dohlížející na bezpečnost na tomto území.

*Žandarmerie – četnictvo, strážníci, hlídka dohlížející na veřejný pořádek
**VMA – Vojensko-medicínská akademie,vojenská nemocnice
***MUP – Ministarstvo unutrašnih poslova – ministerstvo vnitra
****Pozemní zóna bezpečnosti (Kopnena zona bezbednosti, KZB) – byla definována Vojenskotechnickou dohodou (článek 1, odst.3, bod E), podepsanou 9.6.1999 v Kumanovu (Makedonie).
Táhne se podél administrativní hranice Republiky Srbsko s autonomní oblastí Kosovo a Metohije (KiM). Její celková délka je 382 km a šířka 5km.
Dělí se na sektory A1 (od státní hranice s Černou Horou k základně Armády Srbska „Borance“ na Kopaoniku), A2 (od základny Armády Srbska „Mrče“ k základně Arm.Srbska „Medevce“ u Medvedže) a sektor B (od Medvedže ke státní hranici s Makedonií)